W ubiegłym roku pomimo pandemii na kredyt hipoteczny zdecydowały się tysiące Polaków i część z nich zaciągnęła to zobowiązanie z myślą o budowie domu. Zastanawiasz się, czy w 2021 roku wciąż warto skorzystać z kredytu hipotecznego na dom? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, a także wyjaśnimy, jakie warunki trzeba aktualnie spełnić, by uzyskać takie finansowanie w polskich bankach oraz jak znaleźć korzystną ofertę.
Kredyt hipoteczny na dom – na jakich zasadach jest udzielany w 2021 roku?
Pandemia koronawirusa wpłynęła w zeszłym roku na politykę kredytową banków, które przez pewien czas zaostrzyły warunki udzielania kredytów hipotecznych. Klienci wielu instytucji musieli przedstawić wyższy wkład własny, a także liczyć się z bardziej skrupulatnym badaniem zdolności kredytowej. Już pod koniec ubiegłego roku jednak na rynku pojawiły się oferty na starych zasadach, co ożywiło popyt na kredyty hipoteczne – zarówno te mieszkaniowe, jak i na budowę domu.
W 2021 roku, przynajmniej na dzień pisania niniejszego tekstu, oferty banków wydają się dość atrakcyjne. Ich oprocentowanie jest wciąż dość niskie z powodu niskich stóp procentowych i wynosi od około 2,3 do 3,3%. Nie brakuje także ofert promocyjnych np. bez prowizji.
Jeśli chodzi o pozostałe warunki, są one bardzo podobne jak w zeszłym roku. Minimalny wkład własny wymagany jest na poziomie 20-30%, choć kilka instytucji oferuje kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym np. Bank Millennium, mBank oraz Santander. Wciąż maksymalny okres kredytowania może wynieść 35 lat.
Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać w 2021 roku kredyt na dom?
Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny na dom w 2021 roku, należy liczyć się z tym, że banki wciąż będą dość rygorystycznie oceniać zdolność kredytową, której posiadanie jest podstawowym warunkiem uzyskania finansowania.
Ważna jest nie tylko wysokość zarobków, ale także forma zatrudnienia oraz branża, w jakiej pracujemy. Banki zdecydowanie preferują stałe umowy o pracę i to najlepiej na czas nieokreślony. Niechętnie natomiast udzielają finansowania osobom uzyskującym dochody na podstawie umów cywilnoprawnych czy z działalności gospodarczej. Szczególnie ostrożnie podchodzą do osób pracujących w branżach dotkniętych skutkami lockdownów, a więc w turystyce, gastronomii, transporcie czy handlu.
Oprócz zarobków przy badaniu zdolności kredytowej banki pod lupę biorą także zobowiązania. Pozytywna historia w BIK oraz brak wpisów w rejestrach dłużników z pewnością będzie działała na korzyść przyszłego kredytobiorcy.
Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na dom należy także mieć wkład własny. Warto tutaj pamiętać, że w wielu bankach może nim być działka budowlana, a niekoniecznie gotówka. W przypadku ofert z niskim wkładem własnym 10% konieczne będzie jednak wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
Do złożenia wniosku o finansowanie budowy domu niezbędne będzie dostarczenie szeregu dokumentów, z których dość istotnym jest kosztorys budowlany. Banki wymagają także zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu.
Czy warto ubiegać się o kredyt hipoteczny w 2021 roku?
Biorąc pod uwagę aktualne oferty kredytów hipotecznych, można śmiało powiedzieć, że warto z nich skorzystać. Atutem jest niskie oprocentowanie wynikające z niskich stóp procentowych, co przekłada się na dość niskie koszty zaciągnięcia zobowiązania. Warto jednak mieć świadomość, że stopy procentowe mogą zostać podniesione – taką możliwość wyraził już jeden z przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej, który przewiduje takie zmiany w II połowie 2021 roku. W takim przypadku można rozejrzeć się za kredytem hipotecznym ze stałym oprocentowaniem, pamiętając jednak, że będzie ono obowiązywało tylko przez kilka pierwszych lat spłaty zobowiązania (potem zostanie zamienione na zmienne).
Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu na budowę domu, należy wziąć pod uwagę swoją sytuację ekonomiczną oraz jej perspektywy. Wciąż nie wiadomo, jak rozwinie się pandemia, która ma duży wpływ na rynek pracy.
Zachętą do ubiegania się o kredyt hipoteczny na dom mogą być dzisiaj uproszczone procedury wnioskowania. Wiele banków umożliwia bowiem złożenie wniosku w sposób zdalny przez Internet, a niektóre rezygnują nawet z wymogu dostarczenia wielu dokumentów.
Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny na budowę domu?
Jeżeli podejmiesz decyzję o zaciągnięciu zobowiązania, postaraj się wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, jaki jest dostępny w danym momencie na rynku. Najlepszy, czyli przede wszystkim najtańszy. Pamiętaj, że o kosztach decyduje nie tylko oprocentowanie (składa się na niego stawka WIBOR(R) i marża), ale także prowizja i ewentualnie inne opłaty pobierane przez bank. Oferty porównuj zatem według RRSO dla tej samej kwoty zobowiązania i okresu spłaty. Jest to wskaźnik odzwierciedlający wszystkie koszty kredytowania.
Do porównania ofert wykorzystaj dostępne w Internecie rankingi i porównywarki produktów. Przydatnym narzędziem jest też specjalny kalkulator – kredyt hipoteczny na dom można w nim dość dokładnie sprawdzić w różnych bankach pod kątem kosztów, a także od razu dokonać symulacji rat przy określonej kwocie zobowiązania oraz okresie spłaty.