Już co drugi dorosły Polak posiada kredyt gotówkowy. Jest to najczęściej zaciągane zobowiązanie w ramach zewnętrznego wsparcia finansowego. Współpraca z instytucjami bankowymi przebiega dzisiaj na korzystnych warunkach, a coraz lepsza zdolność kredytowa pozwala wydawać decyzje pozytywne i ustanawiać elastyczne warunki zobowiązań. Nie ma wątpliwości, że największym powodzeniem cieszy się kredyt 0%. To dlatego, że Polacy chcą zaciągać kredyty jak najtańsze, które nie generują wysokich kosztów. Czy każdy może liczyć na kredyt 0%? Czy takie zobowiązanie jest rzeczywiście zupełnie darmowe? Jak wybrać dobry kredyt 0%? Bank może przecież ustanawiać własne warunki współpracy, dlatego dobór zobowiązania musi być naprawdę precyzyjny. Szczegóły w tym zakresie przedstawiamy poniżej.
Kredyt 0% – ogólna charakterystyka
Kredyt 0% oferują tylko instytucje bankowe. Rzeczywiście, na rynku pojawiają się równie dobre propozycje ze strony firm pożyczkowych, natomiast mając na uwadze sam kredyt, możemy mówić jedynie o współpracy z bankami. Takie zobowiązanie udzielane jest najczęściej na dowolny cel, co oznacza, że bank zupełnie nie ingeruje w to, na jakie potrzeby zostaną wydane udzielone środki. Dzięki temu te spełniają indywidualne oczekiwania, mogą być rozdzielane na kilka części.
https://zakredytowani.eu/kredyt-hipoteczny-warunki-uzyskania/
Pamiętajmy, że chociaż każdy bank może realizować własną politykę kredytową, to funkcjonują ogólne zasady, zgodnie z którymi może zostać udzielany kredyt 0%. Prawo bankowe wyraźnie narzuca pewne ograniczenia, ale i działania ochronne, zarówno dla instytucji bankowej, jak i kredytobiorców.
Nie ma dwóch identycznych kredytów gotówkowych, ale można mówić o ogólnie przyjętych standardach weryfikacji klientów. Okazuje się, że kredyt 0% nie zostanie udzielony klientom, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko ewentualnej niewypłacalności kredytobiorców.
Banki analizują raporty BIK i KRD, sprawdzają historię kredytową, żądają zaświadczeń o zarobkach, weryfikują wpływy na konto. Bardzo często kredyt z zerowym oprocentowaniem może być udzielony tylko tym stałym klientom, innym razem jest to pierwszy kredyt 0%, czyli tylko dla nowych klientów. Właśnie dlatego zawsze w wyborze konkretnego zobowiązania należy kierować się indywidualnymi potrzebami, ale też możliwościami spłaty.
Kredyt 0% – czy na pewno jest darmowy?
Okazuje się, że większość Polaków wybiera kredyt gotówkowy, weryfikując jedynie wartość oprocentowania, wysokość comiesięcznej raty oraz czas współpracy z bankiem. Jest to spory błąd, ponieważ krzykliwe hasła reklamowe typu „kredyt 0%” potrafią wprowadzać w błąd. Bez wątpienia jest to doskonały wabik dla potencjalnych klientów, ale ci nie mogą oczekiwać, że w ramach współpracy z bankiem oddadzą jedynie tyle pieniędzy, ile pożyczyli. Trzeba wziąć pod uwagę, że kredyt gotówkowy jest produktem, z którego instytucje bankowe czerpią zyski. Udzielając zobowiązania zupełnie za darmo, banki po prostu by nie zarabiały. Oczywiście, takie oferty się zdarzają, ale trzeba je wyszukać i dokładnie przeczytać wszystkie zapisy w umowie.
Najczęściej kredyt 0% nie oznacza darmowego zobowiązania na dowolny cel. Fakt, że oprocentowanie może być zerowe, ale banki będą żądać innych opłat, które będą generować nierzadko spore koszty. Do takich zaliczyć można prowizję za udzielenie zobowiązania, konieczność wykupienia ubezpieczenia albo założenie i prowadzenie płatnego rachunku do obsługi kredytu. Banki mogą naliczać też wysokie, karne odsetki za zwłokę w spłacie rat w wyznaczonym terminie. Wszystko to sprawia, że kredyt finalnie nie jest darmowy, a czasem może być wręcz zupełnie nieopłacalny. Jak więc wybrać dobry kredyt 0%? RRSO jest wskaźnikiem, który trzeba brać pod uwagę w pierwszej kolejności. To właśnie on daje informacje o rzeczywistych kosztach. RRSO powinien uwzględniać każdy potencjalny kredytobiorca i dopiero na jego podstawie podejmować decyzję o współpracy z daną instytucją bankową. Nie ma wątpliwości, że warto z takowych korzystać, zanim jeszcze dostarczy się do danej instytucji wniosek o kredyt 0%.
Jak wybrać najlepszy kredyt 0%?
Warto korzystać z dostępnych w sieci narzędzi, dzięki którym udaje się przynajmniej oszacować atrakcyjność danego zobowiązania i związane z nim koszty. Do wyboru mamy ranking kredytowy, który ujmuje wszelkie istotne parametry, jakie mają znaczenie dla korzyści danego kredytu. Takie zestawienia wskazują atuty, ale przedstawiają też wady aktualnych ofert konkurencyjnych względem siebie banków. Kolejne narzędzie to kalkulator kredytowy i to właśnie ten szacuje koszty kredytowe. Pamiętajmy, że ostateczne warunki kredytobiorca poznaje dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej, natomiast korzystanie z tych narzędzi pozwala przynajmniej poznać bieżącą sytuację na rynku usług kredytowych i ocenić własne możliwości współpracy z bankami.