Kredyt – podstawowe zasady

Kredyt gotówkowy stanowi jeden z najpopularniejszych produktów. Z tą decyzją wiążą się spore konsekwencje. Przez kilka miesięcy, a nawet parę lat będziemy musieli go spłacać. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady i procedury jego otrzymania.

Wiele gospodarstw domowych korzysta z kredytów gotówkowych i nie wyobraża sobie funkcjonowania bez ich pomocy. Nie dziwi więc, że rynek pożyczek jest tak bogaty. Ciągle pojawiają się też nowe produkty, które mają jeszcze lepiej zaspokoić oczekiwania klientów. Instytucje konkurują ze sobą i to nie tylko warunkami danej pożyczki, ale i uproszczonymi procedurami czy skróconym okresem oczekiwania na decyzję kredytową. Jakie są podstawowe zasady udzielania kredytów? Instytucje finansowe chcąc przekonać do siebie klientów proponują zróżnicowane produkty. Pośród nich znajduje się kredyt dla osób indywidualnych, wśród nich kredyt ratalny, kredyt refinansowany, kredyt na działkę czy kredyt na umowę zlecenie. Dostępne są też kredyty firmowe, w tym kredyt inwestycyjny, kredyt dla nowych firm czy kredyt na start. Banki i firmy pożyczkowe stosują różne hasła reklamowe, aby zachęcić klientów do zaciągnięcia zobowiązania.

Banki proponują tez bardzo często udogodnienia, które czynią kredyt łatwiejszymi. Np. umożliwiając zaciągnięcie kredytu przez stronę internetową. Inne opcje dotyczą preferencyjnych warunków zobowiązania w zależności od spełnienia dodatkowych warunków, pośród nich znajduje się obniżone oprocentowanie, pod warunkiem regularnych wpływów z wynagrodzenia, czy karencja w spłacie i wakacje kredytowe. Często proponuje się też bonusy i premie pieniężne za skorzystanie z produktu.

Czy kredyt i pożyczka to to samo? Dla wielu osób tak, jednak to to samo. Niekiedy używa się ich zamiennie. Należy jednak pamiętać, że są to dwie odrębne formy finansowania. Zacznijmy od tego, że umowę pożyczki regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność osoby biorącej pożyczkę określoną ilość pieniędzy. Biorący zobowiązuje się zwrócić taką samą ilość pieniędzy. Pożyczkę mogą udzielać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Co ważne dla pożyczkobiorcy nie musi on określać celu na jaki zaciąga zobowiązanie. A zabezpieczenie pożyczki ustalane jest indywidualnie.

Umowa kredytowa zawsze jest odpłatna. Tym samym bank żąda wynagrodzenia, zazwyczaj w formie odsetek, spłacanych wraz z ratami samego kapitału za udzielenie zobowiązania. Kto może starać się o kredyt? Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, jest posiadanie zdolności kredytowej. Bank sprawdzi więc, czy posiadamy zdolność do spłaty określonej wysokości kredytu w terminie. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. W celu ustalenia zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wiarygodność klienta, jego wpływy na konto i historię spłaty posiadanych zobowiązań. Wszystko to wpływa na decyzję banku.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.