Trudności w dostępnie do kredytów w czasach kryzysu

Podejście do udzielania kredytów hipotecznych, gotówkowych oraz konsolidacyjnych zmienia się w bankach przez stan pandemii. Na co powinien przygotować się potencjalny klient bankowości detalicznej?

Jak zmienia się polityka udzielania kredytów?

Przede wszystkim duże placówki zmieniają politykę przy analizie kredytobiorców z sektorów gospodarki najbardziej zagrożonych całkowitą utratą płynności. Można tutaj wskazać branżę turystyczną, hotelarską, część gastronomii stacjonarnej, usługi wynajmu krótkoterminowego, fotografów ślubnych, zakłady usługowe. W czasach kryzysu banki nie akceptują już praktycznie umów cywilnoprawnych, w tym umów o dzieło i umów zlecenie. To umowy możliwe do rozwiązania od ręki, bez żadnego uzasadnienia i bez ochrony prawnej. Banki bowiem nie biorą pod uwagę programów socjalnych, ani „pomocy” rządowej.

Banki również mają problemy z portfelem kredytowym

Oferta kredytowa zmienia się najbardziej w bankach o źle zdywersyfikowanym dotychczas portfelu kredytowym. Niektóre placówki mają na karku wyroki unijnego Trybunału Sprawiedliwości, czy spory z frankowiczami. Trudno zatem mówić, aby banki zagrożone biznesowo obsługiwały klientów ze średnią, złą zdolnością kredytową. Nawet w instytucjach najpopularniejszych z perspektywy klientów podnosi się wkład własny wymagany do kredytu hipotecznego.

Kredyt konsolidacyjny sprawdzi się w kryzysowych czasach

Tak naprawdę kredyt konsolidacyjny to dalej atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ łączy w sobie niezbędne zalety optymalizacji ekonomicznej i pozwala na obniżenie raty do bardzo korzystnych poziomów gwarantujących utrzymanie płynności, zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Po kredyt konsolidacyjny sięgniesz całkowicie online. Banki przystosowały systemy i schemat komunikacji, aby nie narażać się na osobisty kontakt. Zadłużenie otrzymasz szybciej przy odpowiednim zabezpieczeniu majątkowym. W branży widać ograniczenie kredytowe do pewnych poziomów, jeżeli zabezpieczenie majątkowe w ogóle nie występuje.

Wysoka zdolność kredytowa punktuje

Na rynku kredytowym w czasach kryzysu zyskają na pewno klienci z bardzo wysokimi dochodami, ze stabilną sytuacją ekonomiczną, etatowcy (umowa o pracę na czas nieokreślony). Prowadzenie działalności gospodarczej jest praktycznie skazane na odrzucenie wniosku, szczególnie przy stawianiu pierwszych kroków w biznesie.

Szybkie podsumowanie

Kredyt konsolidacyjny online to najlepsze rozwiązanie w kryzysowych warunkach funkcjonowania gospodarki, ponieważ dobrze steruje ratą i dopasowuje się do potrzeb większości kredytobiorców zagrożonych utratą płynności. Ograniczenia w bankach warto monitorować na bieżąco, aby nie składać wniosków w ciemno.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.